התנגדות לצוואה – מתי וכיצד ניתן לעשות זאת?

תוכן עניינים

צוואה היא מסמך משפטי חשוב המבטא את רצונו האחרון של אדם לגבי חלוקת רכושו לאחר מותו. עם זאת, לעתים עולות שאלות לגבי תוקפה של צוואה, ויורשים פוטנציאליים או בעלי עניין אחרים עשויים לרצות להתנגד לה. התנגדות לצוואה היא הליך מורכב הדורש ייעוץ והדרכה של עורך דין המתמחה בדיני צוואות וירושות.

ישנן מספר עילות אפשריות להתנגדות לצוואה

אחת הנפוצות שבהן היא טענת "חוסר כשירות נפשית". במקרה כזה, הטוען להתנגדות צריך להוכיח כי מצבו הנפשי או הקוגניטיבי של המנוח בעת עריכת הצוואה לא אפשר לו להבין את משמעות מעשיו או את תוצאות הצוואה. מצבים של ירידה קוגניטיבית, דמנציה או מחלת נפש עלולים להוות בסיס לטענה זו.

עילה אפשרית נוספת היא "השפעה בלתי הוגנת". זהו מצב שבו אדם מנצל את מערכת היחסים או את התלות של המצווה בו כדי להשפיע על תוכן הצוואה לטובתו האישית. לדוגמה, מטפל או בן משפחה המאיים על קשיש חולה או מבודד שישנה את צוואתו לטובתו. במקרים כאלה, על הטוען להתנגדות להראות כי המצווה עשה את השינויים בצוואתו כתוצאה מלחץ או מניפולציה, ולא מתוך רצונו החופשי.

התנגדות לצוואה

טענות נוספות להתנגדות לצוואה יכולות להיות קשורות לפגמים בעריכת הצוואה עצמה

אם הצוואה לא נחתמה או נחתמה בנוכחות עדים כנדרש בחוק, או אם יש סימנים לשינויים או זיופים במסמך, ניתן לתקוף את תוקפה המשפטי. במקרים מסוימים, התנגדות יכולה להתבסס גם על טענה של "טעות" או "השמטה", כאשר ניתן להראות שרצונו האמיתי של המצווה לא קיבל ביטוי נאות בצוואה עקב שגיאה או השמטה מצד עורך הצוואה.

חשוב לציין כי התנגדות לצוואה היא הליך משפטי מורכב ורגיש. בשל הדינמיקה המשפחתית והרגשות העזים המעורבים, מומלץ תמיד להיוועץ תחילה בעורך דין המתמחה בתחום הצוואות והירושות. עורך דין מנוסה יכול לסייע בהערכת הסיכויים להצלחת ההתנגדות, בגיבוש אסטרטגיה משפטית מתאימה ובליווי התהליך מול בית המשפט וצדדים אחרים.

במקרים רבים, ניתן ורצוי לנסות להגיע לפשרה או להסדר מוסכם עם שאר היורשים, במקום לפנות להליך משפטי מלא של התנגדות לצוואה. עורך דין מיומן ישמש כמגשר או כמנהל משא ומתן, תוך חתירה לפתרון שיענה על צרכי כל הצדדים ויימנע סכסוכים משפחתיים ממושכים. רק כאשר מוצו כל האפשרויות לפשרה, או במקרים קיצוניים של צוואות פסולות או בלתי הוגנות, תידרש פנייה לבית המשפט להתנגדות רשמית.

לסיכום

התנגדות לצוואה היא צעד משפטי מורכב הדורש זהירות ושיקול דעת. בהינתן ההשלכות המשמעותיות של הליך כזה על היחסים המשפחתיים והחלוקה של עיזבון המנוח, חיוני להיוועץ בעורך דין המתמחה בדיני צוואות וירושות טרם נקיטת כל פעולה. עורך דין מיומן ינחה את המתנגד הפוטנציאלי לאורך כל הדרך, תוך בחינת הטענות האפשריות, גיבוש אסטרטגיה מתאימה וליווי ההליך המשפטי – עד להשגת התוצאה הרצויה, בין אם בפשרה או בפסיקה שיפוטית.

 

לפרסום כתבה, השאירו פרטים
התנגדות לצוואה