בלקינד (חנקין) אלכסנדרה סוניה
שנת לידה: תר"ל 1870
שנת עלייה: תרמ"ז 1887
שנת הגעה למושבה: תרמ"ז 1887
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: רופאה
שנת עזיבה:
לאן עזבה:
שנת פטירה: תש"ג 1943
השתייכות לקבוצות
חנקין יהודה לייב
 
חנקין (חלינסקי) שרה
בלקינד מאיר
 
בלקינד (גלצטוך) שפרה
    חנקין מנחם מנדל   בלקינד (חנקין) אלכסנדרה סוניה    
סוניה אלכסנדרה חנקין (עומדת חמישית מימין) בחנוכת בית בלקינד, שנות השלושים (למאה ה-20)
חנוכת בית הרופא על-שם אלכסנדרה בלקינד-חנקין, התש"א, 1941
השלט שהוצב על בית הרופא בראשון לציון על שמה של ד"ר אלכסנדרה בלקינד
ד"ר אלכסנדרה בלקינד חנקין במרפאתה

ד"ר סוניה אלכסנדרה בלקינד נולדה בעיירה להויסק, פלך מינסק, רוסיה הלבנה. קיבלה חינוך עברי וכללי. למדה בגימנסיה רוסית.
עם סיום לימודיה בשנת התרמ"ז, 1887, עלתה לארץ עם הוריה והתיישבה עמם בראשון לציון. משנגזרה על בני משפחתה (משפחת בלקינד) גזרת הגירוש, בשל מרידתם בפקידות הברון, עברה אתם לגדרה, שם עסקה בחקלאות.
בשנת התרמ"ט, 1889, כאשר ייסד אחיה, ישראל בלקינד, את בית הספר העברי ביפו, עברה עם הוריה לשם וכיהנה בבית הספר כמורה לצרפתית. אולם, כשנוכחה לדעת שחסרים שירותי רפואה ושהמצב הסניטרי קשה, החליטה ללמוד רפואה.
בשנת התרנ"ח, 1898, יצאה לג'נבה, שווייץ, שם למדה והוסמכה כד"ר לרפואה. בתקופת לימודיה הייתה פעילה בחוג הסטודנטים הציוניים. בהמשך, עברה השתלמות בצרפת ובשנת התרס"ו, 1906, חזרה לארץ וכרופאה הראשונה בארץ ישראל, החלה לעבוד בבית החולים היהודי ביפו.
מאוחר יותר פתחה מרפאה פרטית ורבים מהפונים אליה נמנו עם קהל המוסלמים והנוצרים. משנוסדה הגימנסיה "הרצליה" בתל-אביב, נבחרה לכהן כרופאה הראשונה של בית הספר וכחברה במועצת המורים שלו. כמו כן, נמנתה עם ראשוני המייסדים של ארגון הרופאים הר"י והייתה פעילה בו.
בתקופת מלחמת העולם הראשונה, כשרופאי תל-אביב ויפו גויסו לשירות הצבא או גורשו מהארץ בשל נתינותם "האויבת", הוטל על ד"ר אלכסנדרה חנקין (בלקינד) כל העול של הטיפול בחולי יפו ותל-אביב. מאוחר יותר, יחד עם כל תושבי תל-אביב שגורשו, נאלצה גם היא לעזוב את העיר והמשיכה את עבודתה בשומרון, בגליל ובמחוז חיפה. בסתיו 1917, כשהתגלתה מחתרת ניל"י, נאסרה באשמת שיתוף פעולה עם המחתרת ונשלחה לדמשק כדי לעמוד למשפט.
משזוכתה ושוחררה, חזרה לתל-אביב ובנתה שם את ביתה בן שתי הקומות בתוך ים החולות (רחוב אלנבי מאוחר יותר). בבית זה חייתה ועבדה עד סוף ימיה. במשך שנים אחדות ניהלה את העבודה הרפואית בבית ההבראה "שלוה" שבתל-אביב מייסודה של אחותה אולגה חנקין.
ד"ר אלכסנדרה חנקין (בלקינד) נבחרה לחברת כבוד של ההסתדרות הרפואית העברית בארץ ישראל ובעודה בחיים, הפקידה סכום כסף נכבד לשתי מטרות: (א) להקמת בית מנוחה בראשון לציון עבור רופאים שהזדקנו; (ב) לבניית חלק מ"בית הרופא" בתל-אביב. הפתיחה החגיגית של "בית הרופא ע"ש ד"ר אלכסנדרה בלקינד" בראשון לציון נערכה בתמוז תשכ"ג, 1963.
משנפטרה, הובאה לקבורה בבית הקברות הישן בראשון לציון.