חנקין מנחם מנדל
שנת לידה: תרכ"ח 1868
מקום לידה: רוסיה, קרמנצ'וג
שנת עלייה: תרמ"ד 1884
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תרצ"ז 1937
בלקינד מאיר
 
בלקינד (גלצטוך) שפרה
חנקין יהודה לייב
 
חנקין (חלינסקי) שרה
    בלקינד (חנקין) אלכסנדרה סוניה   חנקין מנחם מנדל    
מנדל חנקין וסוניה אלכסנדרה

מנחם מנדל חנקין נולד בקרמנצ'וג, אוקראינה, (אביו, ממיסדי ראשון לציון). למד בחדרים ובבתי ספר רוסיים בקרמנצ'וק, בריאנסק וחארקוב.
עלה לארץ בשנת התרמ"ד, 1984 בעקבות הוריו ועבד כפועל חקלאי בראשון לציון. משהוכרח אביו, תחת לחץ ראשי "חובבי ציון" מאודיסה, למכור את נחלתו בראשון לציון ולעזוב את המושבה, עקב עמדו בראש מרד האברים נגד פקידות הבארון בנימין רוטשילד , עזב גם הוא את המקום ובתרמ"ו, 1986 התנחל עם הבילויים בגדרה.
השתתף ביסוד המושבה חדרה, עמד בגבורה להגן על המקום בפני התקפות הערבים, והיה מהנוטעים הראשונים בה. בגלל הקדחת הוכרח לעזוב את המקום ועבר להתגורר ביפו, אך את קשריו לא ניתק עם נחלתו ונטע בה כרם ואח"כ פרדס ומזמן לזמן בא לנהל את הנטיעה והעיבוד ועזר למתנחלים להתבסס במושבה.
נבחר לחבר ועד העדה ביפו. שנים אחדות היה ממנהלי המוסד החינוכי "קרית ספר" ליתומי פרעות קישינוב, שיסד גיסו ישראל בלקינד.
השתתף ביסוד חברת "פרדס" והיה במשך שנים חבר הנהלתה. בעת הגירוש הכללי מיפו ותל-אביב במלחמתה עולם הראשונה עבר לחיפה והיה חבר פעיל בוועד ההגירה לעזרת הפליטים והמגורשים. הגיש עזרה רבה למחתרת העברית "נילי" וכשנתגלה הקשר שלו אתם, נאסר גם הוא, סבל עינויים והובא כאסיר לדמשק, לכלא של בית-הדין הצבאי, אך שום הודאה לא יכלו החוקרים הטורקיים להוציא מפיו. מששוחרר המשיך גם בדמשק בהגשת עזרה לפליטים ולאסירים מדיניים יהודים מהארץ.
אחרי תבוסת הטורקים חזר לתל-אביב והשתתף בחיי הצבור והחברה של הישוב הגדל והולך. היה חבר משפט השלום העברי, השתתף ב-1924 ביסוד בנק אשראי ומ-1927 היה חבר הנהלתו.
משנפטר הובא לקבורה בראשון-לציון.