חנקין יהושע
שנת לידה: תרכ"ה 1865
מקום לידה: רוסיה, קרמנצ'וג
שנת עלייה: תרמ"ב 1882
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ו 1946
מקום קבורה: ישראל, הגלבוע
בלקינד מאיר
 
בלקינד (גלצטוך) שפרה
חנקין יהודה לייב
 
חנקין (חלינסקי) שרה
    חנקין (בלקינד) אולגה   חנקין יהושע    

יהושע חנקין נולד בקרמנצ'וג, פלך פולטבה, אוקראינה. למד ב"חדר" ובגימנסיה רוסית. בשנת התרמ"ב, 1882, עלה לארץ עם הוריו שנמנו עם מייסדי ראשון לציון. בהיותם מראשי המרד כנגד פקידי הברון, נאלצה המשפחה לעזוב את המושבה והתיישבה במושבת הביל"ויים גדרה, כאן נשא יהושע לאישה את אולגה בלקינד שהייתה לו לשותפה נאמנה בכל פעילויותיו למען היישוב.
במסגרת עבודתו החקלאית יצר יחסי ידידות עם בעלי הקרקעות הערבים והחל ברכישת קרקעות לצורך הרחבת ההתיישבות העברית בארץ. בשנת התר"ן, 1890, עשה את הצעד הראשון לקניית אדמות דוראן. בעקבותיו רכשה חברת "מנוחה ונחלה" את האדמה וייסדה עליה את המושבה רחובות. שנה לאחר מכן פעל לרכישת הקרקע שעליה נוסדה חדרה ובהמשך, כותב ד. תדהר, "כשהתמחה בכל התחבולות והתכסיסים בהליכות המסובכות של רכישת קרקע במשטר הטורקי, בטיפול מתאים ומוצלח במוכרים, ביורשים, בשכנים, בפקידי שלטון, נעשה הוא המומחה היחיד בגאולת קרקעות, שמוסדות וקונים פרטיים כאחד נזקקו לעזרתו" (ד.תדהר, אנציקלופדיה לתולדות הישוב ובוניו, כרך ב' עמ' 753).
מפעולותיו הנוספות: עבד בשירות פקידי הברון רוטשילד וחברת יק"א ובסיועו נרכשו אדמות רוטשילד וחברת יק"א, אדמות המושבות בגליל וכן גם בחלקי הארץ הנוספים; פעל רבות להחדרת העבודה העברית והשמירה העברית בראשית ימי ה"שומר"; בעזרת קשריו עם הפקידות הטורקית הצליח לעקוף את החוק ולרשום את הקרקעות שנקנו על שמות הבעלים היהודיים ואף סייע בהכנסת עולים בלתי חוקיים לארץ; רכש קרקעות בעמק הירדן ובעמק יזרעאל עבור הקק"ל ועבור קונים פרטיים; סייע לחברת "הכשרת הישוב" לגאול שטחי קרקע גדולים בסביבות חיפה ויפו.
עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה והתגברות איבת השלטון העותמני לפעילות הציונית הוגלה יהושע חנקין לטורקיה. בשובו לארץ, לקראת סוף המלחמה, התנדב לגדוד העברי אולם נדחה בשל גילו וחזר לעסוק בגאולת קרקעות ובייסוד יישובים.
במלאות לו שבעים שנה זכה בתואר "אזרח כבוד" של העיר תל אביב. כפר יהושע נקרא על שמו. פרשת חייו ופועלו פורסמו בספרו של משה סמילנסקי בהוצאת הקק"ל ונקבע פרס על שמו עבור חיבור מדעי או חינוכי על נושא ההתיישבות.
בעודו בחיים הכין לעצמו ולרעייתו חלקת קבר בהר הגלבוע ושם הובאו שניהם לקבורה..