שוהם (פינברג) צילה
שנת לידה: תרנ"ה 1894
מקום לידה: ישראל, יפו
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזבה:
שנת פטירה: תשמ"ח 1988
מקום קבורה: ישראל, חיפה
פינקלשטיין יעקב דוד
 
פינקלשטיין זלדה
פינברג ישראל לוליק
 
פינברג (בלקינד) פאני
    שוהם (פינקלשטיין) זאב   שוהם (פינברג) צילה    
ילדי האישיות המוצגת:   שוהם דוד    אשל תמר
צילה פינברג (במרכז) וחברותיה, התרע"ב, 1912
צילה פינברג, התרע"ב, 1912
צילה פינברג (למעלה במרכז) עם אמה פאני, אחיה אבשלום ואחייניתה זהרה
צילה שוהם ובתה תמר, שנות העשרים (למאה ה-20)
צילה שוהם (יושבת שנייה משמאל) בחנוכת בית בלקינד, שנות השלושים (למאה ה-20)

צילה שוהם נולדה ביפו. בעודה ילדה קטנה, עברה המשפחה לחדרה אך כאשר חלו כל בני המשפחה בקדחת, חזרו ליפו, נדדו לירושלים ומשם הגיעו לראשון לציון.
בראשון לציון למדה בגן הילדים ובחלק מכיתות בית הספר העממי ("חביב").
בהמשך, למדה בבית הספר לבנות ביפו ובגימנסיה "הרצליה" שאותה סיימה כבוגרת המחזור הראשון.
עם סיום לימודיה, בשנת התרע"ג, 1913, יצאה לביקור משפחתי ברוסיה ועסקה שם בפעילות ציונית. משם המשיכה לברלין ולמדה בוטניקה וגאולוגיה באוניברסיטה, בבית הספר הגבוה לחקלאות ולמחלות צמחים. בתקופת שהותה בגרמניה, עבדה בצנזורה ובגן הבוטני שבברלין, הייתה פעילה ב"בלאו-וייס" (תנועת הנוער הציונית בגרמניה) ולימדה עברית.
אחרי המלחמה, בשנת התרע"ט, 1919, נסעה לאנגליה. בלונדון היא פעילה - יחד עם נשים נוספות - בהקמת ויצ"ו. שהתה זמן מה גם בווינה, שם עסקה במחקר גנטי.
אחרי שובה לארץ, התיישבה יחד עם משפחתה, בשנת התרפ"ה, 1925, בחיפה ואת זמנה חילקה בין חיפה לחדרה. בחדרה נשאר המשק המשפחתי, שהוזנח בתקופת המלחמה (מלחמת העולם הראשונה) וצילה עשתה, בעזרת הידע המקצועי שלה, לשיקומו ולהרחבתו.
בחיפה עסקה בפעילות ציבורית והתנדבותית נרחבת ועל כך זכתה בתואר "יקירת העיר חיפה". מאמצים רבים השקיעה בנושא "שיווי זכויות לנשים" והייתה שותפה לקבוצה אקטיביסטית שפעלה בעניין זה בכל הארץ. כיהנה כיושבת ראש הוועדה למעמד האישה ולשכות משפטיות מטעם ויצ"ו הארצית והסתדרות נשים לשיווי זכויות. פעמים מספר ייצגה את ישראל בקונגרסים בין-לאומיים לשיווי זכויות לנשים שהתקיימו באירן, ביוון ובאירלנד. חברת הנהלת ויצ"ו העולמית ובמשך 18 שנים, יושבת ראש המחלקה של בתי הספר החקלאיים בארץ. כיהנה כיושבת ראש ועדת הביקורת של אגודת "פרדס סינדיקט" של מגדלי פרי ההדר וכחברת ועדת הביקורת של המועצה לשיווק פרי הדר.
השתתפה במשלחות לבדיקת שיווק פרי ההדר באירופה. בנמלי חיפה, אשדוד ואילת בדקה את הטענת פרי ההדר. פעילה בהתאחדות האיכרים. סייעה במשך שנים רבות בקליטת עולים. הרבתה להרצות על תולדות היישוב, על חיפה ותולדותיה, על האישה בישראל ועל החקלאות ובעיותיה.
בבחירות לכנסת הראשונה הייתה מועמדת ברשימת ויצ"ו לכנסת.