ברניצקי (ברלניצקי) נתן
שנת לידה: תקצ"ו 1836
שנת עלייה: תרמ"ד 1884
שנת הגעה למושבה: תרמ"ה 1885
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תרס"ו 1906
השתייכות לקבוצות
 
ברלניצקי מרדכי
 
    ברניצקי (ברלניצקי) דובה דאבע   ברניצקי (ברלניצקי) נתן    
ילדי האישיות המוצגת:   ברניצקי (ברלניצקי) חיים    ברניצקי (ברלניצקי) אבא    אברמוביץ (ברלניצקי) לאה    ברלניצקי (ברניצקי) יהודה אריה ליב    ברניצקי (ברלניצקי) מרדכי
בחצר בית נתן ברניצקי. עומד נכדו נתן, יושבים הנכדים דבורה (מימין) ואליהו, התרפ"ד, 1924

נתן ברניצקי (ברלניצקי בשמו במקורי) נולד ברוסיה, פלך מינסק, בעיירה נובורודוק. עלה לארץ עם משפחתו בשנת התרמ"ד, 1884, התיישב בירושלים ועבד שם כמסגר. שנה מאוחר יותר, על פי הזמנתו של מנחם מנדל אברמוביץ, עבר עם משפחתו לראשון לציון. קנה אדמה ובנה את ביתו ובחצר הבית הקים מסגרייה (נפחייה) ובניו עובדים בה עמו. בנפחייה התקינו עגלות, מעדרים ומחרשות ערביות ולקוחותיו היו פקידי הברון ואיכרי המושבה. בהמשך, נטע על אדמתו כרם ו"בעונת זמירת הגפנים", כותב משה סמילנסקי (אשר שכר חדר בביתו של ברניצקי), "היו שני האחים סוגרים את הנפחייה ועובדים כל היום בכרם" ("בערבה", עמ' 64).
נתן ברניצקי נמנה עם האיכרים העצמאיים אשר לא נתמכו על ידי הברון. לקח חלק בפעילות הציבורית במושבה: נמנה עם החתומים על ספר התקנות השני שנכתב בשנת התרנ"ז, 1897; כיהן כחבר ועד המושבה בשנים התרס"ב - התרס"ד, 1902 - 1904; יחד עם מנחם מנדל אברמבוביץ הקים "מוסד" להשאלת אביזרי עזר רפואיים לנזקקים (דוגמת "יד שרה" היום).