הולצמן שמואל צבי
שנת לידה: תרמ"ג 1883
שנת הגעה למושבה: תרס"ז 1907
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ך 1960
מקום קבורה: ישראל, רחובות
גורדון אברהם זאב
 
גורדון (יעקבזון) שרה
הולצמן מאיר שמעון
 
הולצמן (מעשיל) אסתר ביילה
    הולצמן (גורדון) אילת הינדה   הולצמן שמואל צבי    
ילדי האישיות המוצגת:   הולצמן מאיר שמעון    זמורה (הולצמן) אהובה    הולצמן בן עמי
צבי הולצמן התרס"ז, 1907 (באדיבות נכדתו גב' דליה נהרי)
כרטיס ביקור של צבי הולצמן (באדיבות נכדתו גב' דליה נהרי)
חוות היענים של צבי הולצמן התרס"ז, 1907 (באדיבות נכדתו גב' דליה נהרי)

צבי הולצמן נולד בעיר העתיקה בירושלים. למד בישיבת תורת חיים. בגיל 15 נסע לארצות הברית בה למד לרבנות. לאחר מכן נסע לאוסטרליה, בה עסק בחיפוש זהב והקים מכרה זהב, לו קרא "הר ציון". בשנת 1924 נתמנה לשופט במערב אוסטרליה, תפקיד בו החזיק גם לאחר עוזבו את אוסטרליה. כמו כן הוא כיהן כחבר המועצה החקלאית באוסטרליה‏.
במהלך חייו נדד ברחבי העולם ועסק במלאכות שונות ומגוונות. הוא בילה זמן מה באמריקה, דרום אפריקה ועיסוקיו היו מגוונים: חייטות, שותפות במכרה זהב ועוד. במשך השנים הוא ביקר פעמים רבות בארץ ישראל ועסק בה בפיתוח ענפי חקלאות חדשים. בשנת התרע"ב ,1912 הביא לארץ ישראל 11 יענים לשם ייצור נוצות עבור נשות מצרים. אולם בעקבות פרוץ מלחמת העולם הראשונה להקת היענים הושמדה. באותה תקופה הוא הביא לארץ ישראל כ-100 זנים של צמחים טרופיים מסינגפור, בהם זנים רבים של בננות, שיסדו את חקלאות גידול הבננות בארץ ישראל. ברחובות הוא ייסד פרדס שהכיל כ-200 זנים של פירות, בהם הפומלות‏, הבוטנה (פיסטוק), פקאן, טאנגלו (המהווה הכלאה בין טנג'רין ופומלה או אשכולית)‏ ועוד.
בשנת התרצ"ב , 1932, ייסד חברה בשם "אל ההר" שמטרתה להקים יישובים חדשים בהר חברון. בשם החברה קנה אדמות רבות, ביניהן את אדמות מגדל עדר שננטשה במאורעות תרפ"ט. תכניתו הייתה להקים יישובים שיתפרנסו ממשק חקלאי מעורב וקיט‏. היישוב הראשון אמור היה להקרא "כפר-עציון" על שמו (הולץ בגרמנית = עץ). כך ניתן השם בהמשך לאזור גוש עציון כולו.
החברה הביאה למקום קבוצת פועלים, הקימה משתלה והתחילה להכשיר קרקעות. על הכביש הראשי ירושלים-חברון הקים הולצמן מבנה בן שני חדרים ששימש כמרפאה. כרופא שימש בנו, אשר בא לשם כך במיוחד מאנגליה. תקוותו הייתה כי עזרה רפואית שתוגש לערביי המקום, תביא לקרוב לבבות.