כהן אמנון
שנת לידה: תרצ"ו 1936
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: מזרחן
שנת עזיבה:
שנת פטירה:
מקום קבורה:
טפר זאב
 
טפר (קליין) חנה
כהן יואל
 
כהן (רפפורט) שרה
    כהן (טפר) עמליה   כהן אמנון    
ילדי האישיות המוצגת:   כהן נעם    כהן טל    לוי (כהן) ענבל
אמנון כהן (צד שמאל שורה שלישית מלמטה, במרכז) בוגר המחזור 1950
אמנון כהן (במרכז) ביום הגיוס בבקו"ם עם חברים התשי"ד, 1954
מספריו של פרופ' אמנון כהן
מספריו של פרופ' אמנון כהן
מספריו של פרופ' אמנון כהן

פרופ' אמנון כהן נולד בראשון לציון. למד בבית הספר העממי ("חביב") במושבה ובבית ספר תיכון "עירוני א'" בתל-אביב. מוסמך האוניברסיטה העברית בירושלים בתולדות העמים המוסלמים ובעל תואר שלישי. במשך שנים רבות, כפרופסור, עסק במחקר ובהוראה באוניברסיטה בנושאי התמחותו - היסטוריה מוסלמית, קריאה וניתוח טקסטים וכתבי יד בערבית ובתורכית (בעיקר על ההיסטוריה של ירושלים), סמינרים על מפלגות פוליטיות בעולם הערבי המודרני ופרשיות היסטוריות במזרח התיכון. עיקר התעניינותו המדעית התמקדה בהיסטוריה של ארץ ישראל בתקופת השלטון העות'מני בדגש מיוחד על תולדות ירושלים באותה תקופה. חשף לראשונה לחוקרים בעולם ובארץ את אוצר ארכיוני בית הדין המוסלמי של ירושלים העות'מנית.
בתקופת לימודיו לתואר השני לימד ערבית בגימנסיה העברית בירושלים ובבית הספר למדעי המדינה של משרד ראש הממשלה שבו הכשירו את קציני צה"ל ואת עובדי מערכת הביטחון בנושאי השפה והתרבות הערבית, האיסלם וההיסטוריה המודרנית של המזרח התיכון.
את שירותו הצבאי עשה בחיל המודיעין שם גם המשיך לשרת בצבא הקבע. בשנות השישים והשבעים (למאה ה -20) היה יועץ לענייני ערבים לשר הביטחון משה דיין ולמושל יהודה ושומרון. בתום תפקידו זה השתחרר מהצבא בדרגת אלוף משנה. מסגרות הפעילות שטבע בתפקידו זה הפכו לדגם שיושם על ידי הצבא במסגרות נוספות.
בשנים 1981-1978 כיהן בירושלים כראש מכון בן צבי לחקר קהילות ישראל במזרח.
בשנים 1988-1983 היה ראש המכון של "יד בן צבי" לחקר ארץ ישראל ויישובה ובהמשך - הקים וניהל את "מכון ג'ימס שאשא לסמינרים בין-לאומיים" באוניברסיטה העברית.
ערך את כתב העת "קתדרה" לחקר ארץ ישראל וכיהן כיושב ראש ועדת המערכת וההוצאה לאור של "יד בן צבי".
בתפקידו האחרון באוניברסיטה העברית ניהל את מכון טרומן לקידום השלום (2003-1998) ולזכותו נזקפת תנופה גדולה במחקר, בארגון ובהרחבת מסגרות הפעילויות האקדמיות והציבוריות של המכון.
במסגרת פעילותו האקדמית בחוץ לארץ, כיהן פרופ' אמנון כהן כמרצה אורח וכחוקר באוניברסיטת יורק שבטורונטו, קנדה; באוניברסיטת פרינסטון בניו ג'רסי, באוניברסיטת פנסילבניה, פילדלפיה; כיהן כעמית מחקר במכון אננברג ללימודי המזרח התיכון ובמרכז ללימודי יהדות בפנסילבניה; עמית מחקר בקולג' סנט אנתוני, אוקספורד, אנגליה ועמית במכון ללימודי היהדות ביארנטון, אנגליה.
השתתף בכנסים מדעיים רבים באירופה ובארה"ב שבהם הציג את מחקריו. חבר קבוע בוועדה האקדמית של הכנס הבינלאומי הדו-שנתי להיסטוריה חברתית וכלכלית של תורכיה וחבר הוועד המנהל של ארגון המסונף לאונסקו שעוסק בחקר ההיסטוריה העות'מנית וכן חבר בוועדה האקדמית של הפרסומים בהיסטוריה עות'מנית של בית ההוצאה בריל בליידן, הולנד.

פרסם מאמרים וספרים רבים.

חתן פרס ישראל לשנת תשס"ז, 2007.