וולפנזון אברהם
שנת לידה: תרצ"ד 1934
מקום לידה: ישראל, בית חנן
שנת הגעה למושבה: תש"ג 1943
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה: תש"ל 1970
לאן עזב: ישראל, חיפה
שנת פטירה:
מקום קבורה:
השתייכות לקבוצות
הורביץ דוד
 
הורביץ (בן זאב) גרטלה
וולפנזון דוד
 
וולפנזון (ברקוביץ) רעיה
    וולפנזון (הורביץ) ניצה   וולפנזון אברהם    
ילדי האישיות המוצגת:   בן שאול (וולפנזון) אורית    וולפנזון דרור    רונן (וולפנזון) הדר
אברהם וולפנזון ( למעלה שני משמאל) בתמונת הגמר של בית הספר, התש"ז,1947
אברהם וולפנזון (שורה אמצעית עומד שלישי מימין) בכיתה חמישית בגימנסיה הריאלית, התש"ח, 1948
אברהם וולפנזון (עומד משמאל), סגן ראש העיר, מברך בפתיחת תערוכת הציורים של אורה אברהמי, 1967
אברהם וולפנסון ודוד בן גוריון 9.12.1971
אברהם וולפנזון מקבל עיטור "יקיר ההסתדרות במרחב חיפה, 2002
תעודת מרצה מצטיין לד"ר אברהם וולפנזון
מספריו של אברהם וולפנזון
מספריו של אברהם וולפנזון
מספריו של אברהם וולפנזון
ד"ר אברהם וולפנזון מקבל תעודת הוקרה "על תרומה ייחודית להעלאת הרמה האקדמאית"

ד"ר אברהם וולפנזון נולד במושב בית חנן. את לימודיו היסודיים החל במושב וסיימם בבית הספר העממי ("חביב") בראשון לציון, לשם עקרה משפחתו. את לימודיו התיכונים המשיך בגימנסיה הריאלית במושבה. בתקופה זו פרסם רשימות של הומור פוליטי בשבועונים הומוריסטיים, שירים ליריים בשבועון "במעלה", ופזמונים פוליטיים בעיתוני מפא"י, "הדור" ו"אשמורת"; הדריך בתנועת הנוער העובד והיה גדנ"עי ב"הגנה".
בוגר בית הספר למשפט וכלכלה של אוניברסיטת תל-אביב ובעל תואר דוקטור במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
במהלך לימודיו, עבד במשרד הביטחון ובהמשך, עמד בראש מחלקת המחקר של השב"כ, כולל במסגרת שירות מילואים פעיל. שירותו זה התקיים במשך 44 שנים (1996-1952). התמחה בהפעלת סוכנים כפולים ובעזרתו נתפסו ונחקרו המרגלים זאב אבני, ישראל בר, לוי לוי, פרופ' קורט סיטה ועוד. סיפק מידע להפעלתם של עשרות סוכנים כפולים של השב"כ, מידע שזכה לתשבחות של ראשי המודיעין המזרח אירופי.
במקביל לעבודתו זו, כיהן כמרצה במקצועות פילוסופיה מדינית ומודרנית בבית ברל, באוניברסיטה העברית בירושלים ובשלוחתה בתל-אביב וכן גם באוניברסיטה העממית.
באמצע שנות השישים, עם הפילוג במפא"י והקמת מפלגת רפ"י, ובעקבות מאמרי התמיכה שלו בבן-גוריון, נקרא אברהם וולפנזון לעמוד בראש ההסברה של המפלגה החדשה ובהמשך - לערוך את ביטאונה השבועי "מבט חדש".
קשר אישי הדוק רקם עם דוד בן-גוריון.
בבחירות לרשויות המקומיות, שנערכו בשנת 1965, נבחר (בניגוד לרצונו) מטעם סניף רפ"י בראשון לציון למועמדות לראשות העיר ובלחצו של מטה המפלגה - בראשותו של שמעון פרס - נבחר בהסכמתו לתפקיד סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך והתרבות. הישגיו בתפקידו זה: לימוד חינם בגני הילדים בשיכון המזרח מגיל שלוש; שינוי אזורי הרישום כך שהילדים לא יצטרכו לחצות כבישים סואנים; הקמת מכללה עירונית בראשון לציון בשיתוף עם מר קררי והגימנסיה הריאלית.
לאחר מלחמת ששת הימים, שבה השתתף בכיבוש עזה, פעל למען איחוד מפלגות רפ"י, מפא"י ואחדות העבודה והקמת מפלגה מאוחדת - מפלגת העבודה. אברהם וולפנזון נמנה עם שלושת מנסחי אמנת היסוד של המפלגה (לצדם של משה כרמל וישראל ישעיהו). כמו כן, נמנה עם חברי "ועדת דב יוסף" שהמליצה על שיטות בחירות אזורית-יחסית לכנסת.
בשנת 1970, נענה להזמנתו של איש חיפה יוסף אלמוגי, אז שר העבודה בממשלת גולדה מאיר, ועבר עם משפחתו לחיפה. כאן נבחר למזכירות מועצת פועלי חיפה ועמד בראש המחלקה להשכלה גבוהה.
במסגרת זו הקים את האוניברסיטה העממית של חיפה; כיהן כמרצה באוניברסיטת חיפה ובטכניון ונבחר פעמים רבות כמרצה מצטיין. נוסף על כך, הרצה בחוגים חברתיים בנושאי מקרא ופילוסופיה יהודית.
מאז שנת 1977, ובמשך 19 שנים, ניהל את בית הספר לפעילי ההסתדרות על שם זלמן ארן בתל-אביב.
בשנת 1996, הוזמן לעמוד בראש פרויקט של מחשבה מדינית יהודית ופלורליזם, דמוקרטיה והומניזם ביהדות לדורותיה במכללת תל חי. בשנת 1997 הקים את המכללה לתרבות יהודית בחיפה, ונבחר לכהן כדיקן המכללה.
מספר פעמים, במשך השנים, נשלח על ידי הסוכנות היהודית וההסתדרות הכללית לשליחויות הסברתיות, מחקריות ולימודיות בחוץ לארץ. היה מרצה אורח באוניברסיטאות שונות בארצות-הברית ובוועידות לאומיות ובינלאומיות בארה"ב ובאירופה.
לאברהם וולפנזון פעילות ספרותית רבת היקף: פרסם ספרים בנושאים של מדע המדינה; חיבר פרקים בנושאים שונים בספרים נוספים; חיבר ערכים באנציקלופדיה העברית, באנציקלופדיה למדעי החברה ובאנציקלופדיית "עולם חדש"; כתב מאות מאמרים ורשימות במדע המדינה ובפרשנות פוליטית, היסטורית, פילוסופית ואקטואלית.