מן (יפה) לאה
שנת לידה: תרע"ג 1913
מקום לידה: ליטא
שנת עלייה: תרצ"ב 1932
שנת הגעה למושבה: תרצ"ב 1932
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזבה:
שנת פטירה: תשל"ו 1976
מינקוב יעקב
 
מינקוב רשה
תמונה חסרה
יפה ישעיהו
 
יפה שרה
    מן (מינקוב) גרשון גוטמן   מן (יפה) לאה    
בן זוג נוסף אלוני (דובינה) דוד        
ילדי האישיות המוצגת:   רפפורט (אלוני) נירה    סוברן (מן) תמר    רוטמן (מן) נעמה

לאה מן נולדה בליטא. בת שנתיים, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, גורשה עם הוריה לסיביר. בדרך התייתמה מאמה. אביה גידל אותה והעניק לה חינוך ציוני ועברי. אחרי המלחמה חזרו השניים לליטא שם למדה בבית ספר. בהיותה בת 16, משלא ניתן לה להמשיך את לימודיה בגימנסיה, הצטרפה לקבוצה שרכשה הכשרה חלוצית אצל איכר בעיר שאבלי, ליטא, כהכנה לקראת העלייה לארץ.
בשנת התרצ"ב, 1932, אחרי שנתיים בהכשרה, באין אפשרות לקבל סרטיפיקט (אישור עלייה לארץ), ניצלה את קיומה של המכבייה הראשונה בארץ והצטרפה כמתעמלת. בתום המכבייה נשארה בארץ והצטרפה אל חברי ההכשרה שהתיישבו בגבעת מיכאל שליד נס ציונה. בהמשך, פרשה, עזבה לראשון לציון והחלה לעבוד כעוזרת בית בבתי האיכרים. בשנת 1934 נישאה לדוד אלוני וחמש שנים מאוחר יותר התאלמנה ונותרה עם בתה התינוקת. בסיועו של זאב שרף, מזכיר ממשלתו של בן גוריון, השתלמה בירושלים בכתבנות ובקצרנות והחלה לעבוד בתל אביב בשירות הידיעות של ה"הגנה". בנסיעותיה מראשון לציון לתל אביב, העבירה חומרים סודיים ליהודה ארזי, איש ה"הגנה", אשר שהה בדירת מסתור בתל אביב.
עם תום מלחמת העולם השנייה נישאה לגרשון גוטמן מינקוב. אחרי קום המדינה הצטרפה עם בנותיה לשליחותו של בעלה בדרום אמריקה. עם שובם, הקימו את ביתם בראשון לציון.