פרימן יעקב
שנת לידה: תרל"ו 1876
מקום לידה: רוסיה, ורשה
שנת עלייה: תרמ"ב 1882
שנת הגעה למושבה: תרמ"ב 1882
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: איכר, כורם, מודד
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ז 1947
השתייכות לקבוצות
ירובסקי יוסף
 
ירובסקי דינה
פרימן דרור אהרן מרדכי
 
פרימן (אנגלישר) מרים
    פרימן (ירובסקי) סוניה שרה   פרימן יעקב    
ילדי האישיות המוצגת:   דרור פרימן אליאל    שפייר (פרימן) ורדה    פרימן דרור יוסף
יעקב פרימן (שורה שנייה מלמעלה, חמישי משמאל) בתמונת האורכסטרה ראשון לציון התרנ"ה, 1895
יעקב פרימן (יושב) ואריה ירובסקי, התרע"ה, 1915
יעקב וסוניה פרימן ליד ביתם ברחוב דרור, התרפ"ו, 1926

יעקב פרימן נולד בוורשה. בן שש, בשנת התרמ"ב, 1882, עלה לארץ עם הוריו, מייסדי ראשון לציון. נמנה עם ראשוני התלמידים ב"חדר" של הרב טוביה חיים רפפורט ובבית הספר העממי ("חביב") שבמושבה.
איכר וכורם. למד בכוחות עצמו את תורת מדידת הקרקעות ובמשך שנים רבות עסק במדידת אדמות המושבה ובהצבת גבולות לכל חלקת שדה ולכל מגרש וניהל את ספרי האחוזה של ועד המושבה.
ניגן ב"אורקסטרה".
בשנים התרע"ח-התרפ"ב, 1922-1918, חבר בוועד המושבה. בהמשך, חבר הוועד החקלאי ופעיל בכל ענייני הציבור.
ראש המועצה בשנים התרצ"ג-התרצ"ו, 1936-1933.
ימי כהונתו כראש המועצה היו ימים של גאות בארץ בכלל ובראשון לציון בפרט. גל גדול של עולים הגיע אל המושבה והללו הפיחו חיים חדשים במקום. חל גידול עצום בנטיעה ובבנייה ודבר זה עורר גם את המועצה המקומית ואפשר לה לשפר את הפעלת מוסדותיה ואת מתן השירותים לתושבים. הוקמו מפעלי תעשייה ("תרזה", "כתר", "אוקבה", "גביש" ועוד); נסללו כבישים ומדרכות; נבנה בית הפועלים; הוקמו בית מטבחיים ושוק מודרני; הורחבו בניינים ציבוריים שונים; נערך מפקד תושבים. גם בתחום התרבותי הורגשה התעוררות רבה; בית הספר וגן הילדים הועברו לרשותה של המועצה וענייני הכספים נמסרו לפיקוחה; בבית הספר נבנתה קומה שנייה וגדל מספר התלמידים; נוסדה ועדת תרבות והתקיימו הרצאות שונות על נושאים שונים - מעין המשך ל"ערבי הקריאה" שהיו לפנים; נבנה בניין מיוחד לספרייה הציבורית עם אולם קריאה - תרומתו של ז"ד ליבונטין למושבה - והוקצה סכום כסף להמשך רכישת ספרים חדשים; נמסר מגרש לבניין בית המכבי; נחתם חוזה חכירה עם איתן בלנקינד לגבי בית הקולנוע "נעמן"; הוקצה המגרש להקמת מגרש המשחקים.
התחום הרפואי התפתח גם הוא: הוקם שירות רפואי במוסדות החינוך; הופעל פיקוח סניטרי על הרחובות, חנויות המכולת, המסעדות ובתי המלון ועוד.
במשך שש-עשרה שנים - עד שנותיו המאוחרות - ניהל יעקב פרימן את אגודת "הלואה וחסכון" וכיהן כנשיא כבוד שלה.