טולקובסקי דן
שנת לידה: תרפ"א 1921
מקום לידה: ישראל, תל אביב
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: טייס
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה:
מקום קבורה:
 
תמונה חסרה
טולקובסקי שמואל
 
טולקובסקי (גולדברג) חנה ניוטה
    טולקובסקי (בייטנר) מרים   טולקובסקי דן    
ילדי האישיות המוצגת:   פיינגולד (טולקובסקי) רוני    טולקובסקי גדעון    טולקובסקי דוד

דן טולקובסקי, מפקדו החמישי של חיל-האוויר, נולד בתל אביב למד בגימנסיה הרצליה. המשיך לימודיו באימפריאל קולג', בלונדון והוסמך כמהנדס מכונות.
1936 הצטרף ל"הגנה", שם שירת עד נסיעתו לבריטניה. התנדב לחיל-האוויר המלכותי הבריטי וגויס בפועל ב-1942. הוא עבר קורס טיס בדרום-אפריקה ובמצרים, ולחם בשמי איטליה, דרום צרפת ויוון כטייס ספיטפייר. עם שחרורו מחיל-האוויר הבריטי ב-1946, חזר לבריטניה ועבד בה כמהנדס, עד להצטרפותו המחודשת לארגון ה"הגנה". עם קום המדינה שב לארץ והצטרף לחיל-האוויר. הוא שירת תחילה בתפקידי מטה, ביניהם מבצעים, תפקידי הדרכה ופיקוח כללי. ביולי 1951 מונה לראש המטה של החיל ובמאי 1953 מונה למפקד חיל-האוויר במקומו של חיים לסקוב.
בתקופת כהונתו התעצם חיל-האוויר והתפתח בתחומים רבים, בקליטת מטוסי הקרב הסילוניים הראשונים (מטאור, אוראגאן, מיסטר, סופר-מיסטר ו-ווטור) וברכישת מערכות מכ"ם חדישות. פיקד על חיל-האוויר במלחמת סיני ב-1956, ושנתיים לאחר מכן, ביולי 1958, העביר את הפיקוד על החיל לעזר ויצמן.
לאחר פרישתו מהפיקוד על החיל כיהן במשך כשנה בתפקיד בכיר במשרד הביטחון, ובשנת 1959 השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף.
עם שחרורו הצטרף לחברת השקעות מקבוצת בנק דיסקונט, אשר הפכה לחברת השקעות דיסקונט בע"מ. ב-1965 מונה למנכ"ל החברה וב-1980 גם לסגן היו"ר. ב-1985 פרש מהחברה על-מנת להקים קרן הון סיכון אמריקאית-ישראלית, הראשונה בארץ, להשקעות בעיקר במיזמים עתירי טכנולוגיה. ב-1997 מונה כחבר בוועדת צ'חנובר, שחקרה את פרשת החיסול הכושל של המוסד בירדן.
ב- 1958 עוטר באות לגיון הכבוד בדרגת מפקד ע"י שגריר צרפת בישראל פייר ז'ילבר.
ב-1980 קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מהטכניון, על תרומתו לפיתוח התעשייה בישראל.
ב-1997 זכה בפרס ע"ש יצחק רבין מטעם נציבות המדע והטכנולוגיה ארצות הברית-ישראל בהערכה על פועלו בתעשיית ה-היי טק בישראל.