ויצמן יחיאל
שנת לידה: תרנ"ב 1892
מקום לידה: פולין, פינסק
שנת עלייה: תשע"ד 1914
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: אגרונום
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשי"ז 1957
קרישבסקי גרשון יצחק
 
קרישבסקי (הירשפלד) בתיה
ויצמן עוזר
 
ויצמן רחל לאה
    ויצמן (קרישבסקי) יהודית   ויצמן יחיאל    
ילדי האישיות המוצגת:   אלינגהם (ויצמן) יעל    ויצמן עזר

יחיאל ויצמן נולד וגדל בפינסק שברוסיה הלבנה, בתחום המושב היהודי של האימפריה הרוסית. קיבל חינוך מסורתי וכללי. בבחרותו נסע לגרמניה ולמד אגרונומיה באקדמיה לחקלאות בברלין.
בפינסק היה ממייסדי ארגון ציוני בשם "שורש ציון" שאיגד בתוכו צעירים יהודים בני העיר. בשנת 1912 ביקר לראשונה בארץ ישראל, וכעבור שנה, ב-1913, עלה לארץ והתיישב בה.
בין השנים 1920 - 1928 כיהן בתור סגן מנהל המחלקה לחקלאות ודייג מטעם ממשלת המנדט. לשם כך הוא עבר להתגורר עם משפחתו בעכו שהייתה אז עיר ערבית, ומשפחתו הייתה המשפחה היהודית היחידה בעיר ועבד בחוות הניסיונות החקלאית שהוקמה בעיר. בתקופת מגוריו בעיר הוא תכנן וטיפח את הגן ששכן סמוך לביתו ובאמצעות קשריו הביא למקום עשרות עצים וצמחים מרחבי האימפריה הבריטית. כיום שוכן במקום כפר הנוער מנוף. גם את הגן העירוני הראשון של עכו תיכנן, במקום בו שוכן כיום בית הספר לקציני ים עכו.
בין השנים 1928 - 1935 מונה למנהל אזור המזרח התיכון של תאגיד "תעשיות כימיות אימפריאליות" (Imperial Chemical Industries,‏ ICI), ובשנת 1935 ייסד והיה שותף לניהול בית החרושת "תובל" בעכו. כעבור תקופה מונה כמפקח על הייעור בצפון הארץ, והיה אחראי על ייעור שטחים נרחבים בהרי הכרמל ובין חיפה לעכו. בין השאר נטע את יער האורנים שבו שוכן כיום הטכניון. באותה תקופה עבר להתגורר עם משפחתו בשכונת הדר הכרמל בחיפה.
בשנת 2004 חנכו עיריית חיפה והמועצה לשימור אתרים שלטים על מבנים היסטוריים בחיפה, אחד מהם היה על ביתה של משפחתו של יחיאל ויצמן ברחוב מלצ'ט 4.

אחיו חיים וייצמן היה נשיאה הראשון של מדינה ישראל.

מקורות לציוני דרך
אינציקלופדיה ויקיפדיה