כץ משה
שנת לידה: תרמ"ה 1884
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשל"ו 1976
מקום קבורה: ישראל, ירושלים
אוירבך מנחם נתן
 
אויברך (יאכט) ציריל
כץ (זאנגר) מיכל ליב
 
כץ (וייסנשטרן) פראדיל פאני
    כץ (אוירבך) חנה   כץ משה    
ילדי האישיות המוצגת:   כץ שלמה    קלצ'קי (כץ) יהודית    כץ מרדכי צבי    קנר (כץ) עדנה

משה כץ נולד בראשון לציון. למד בירושלים בחדרים פרטיים, בישיבת כולל אונגארן בעיר העתיקה, בישיבת "תורת חיים", אצל דודו ר' יוסף צבי וייסנשטרן ובישיבת "בית המוסר" בעיר העתיקה. קיבל גם הוראה בשפות ובהשכלה כללית בשיעורים פרטיים מפי מורי בית הספר למל. השתלם בשפה הערבית, בהמשך סיים את הסמינר המיוחד למורים בהנהלת ד"ר משה אוירבך בפתח תקוה (מיסודה של אגודה מיוחדת של יהודים בגרמניה, שנטלה על עצמה לקיים רשת-חינוך דתית מסודרת בשם "נצח ישראל" בארץ ולהכשיר כוחות מקומיים להוראה בהם), ובעשרות שנות הוראתו הוסיף להשתלם בקורסים ובסמינריונים מטעם הסתדרות המורים, האוניברסיטה העברית ועוד, במדעי הרוח ובמדעי הטבע.
בבחרותו עזר לאביו בטיפולים רשמיים בקשר לגאולת קרקעות, ומבצעו ה"היסטורי" בענף זה היה בטיפול בהשגת רישיון מיוחד מהפחה הירושלמי להעביר אדמת "אחוזת בית" ביפו על שם יעקובוס קאהן , חבר הקוראטוריון של הקהק"ל, כדי לאפשר בכך את קבלת ההלוואות מהקרן הקיימת לישראל לבנית הבתים הראשונים בשכונת "תל-אביב". היה מהמייסדים והפעילים באגודת "צעירי ירושלים" להחדרת הרעיונות והמעשים של התחיה בישוב הירושלמי (הפצת הרעיון הציוני והשקל והדיבור העברי). האגודה עזרה לאליעזר בן יהודה להוציא את שבועונו "השקפה" פעם נוספת בשבוע. עזר בהתנדבות לבן יהודה באיסוף רשימות מהתלמוד ומהמדרשים לצורך חיבור המלון הגדול. נתן שיעורי ערב בהתנדבות לדיירי משכנות העוני של עדות המזרח.
אחרי גמר לימודיו נתקבל למורה בשני בתי הספר (לבנים ולבנות) של "נצח ישראל" בפתח תקוה, מילא בשעת הצורך את מקום המנהל בשיעוריו וגם בניהול בעת העדרו לרגל נסיעה לחו"ל.
במלחמת העולם הראשונה פעלו הוא ורעייתו בסידור ארוחות שבת ליהודים המגויסים לשרות-עבודה בצבא בראש העין ובסביבת פתח תקוה. שבועות מספר לפני פריצת הבריטים עד לירקון, עבר עם משפחתו לזיכרון יעקב. שם השתתף בפעילות לעזרת המגורשים והפליטים והחולים שבהם, טיפל בייצור עמילן-חיטה (תחליף לאורז, מזון לחולי מעיים) באופן פרימיטיבי.
אחרי גמר כיבוש הארץ בידי הבריטים, בראשית תרע"ט, חזר ליהודה ונתמנה למורה-מנהל בת"ת לבנים "נצח ישראל" בראשון לציון. שם פעל גם כראש הועד "למען תוצרת הארץ".
בהמשך עבר להורות בבית-הספר לבנות תלפיות בתל-אביב, לבתי-הספר לבנים ולבנות מזרחי בבני ברק, שערים ורחובות, וכל השנים היה חבר פעיל במועצת המורים עד יציאתו לגמלאות.
תוך הכנת חומר הוראה בטיפול במשק עזר, לתלמידיו בראשון לציון, חיבר ספר לגידול עופות.