שבלת (שיבולת) שלמה
שנת לידה: תרפ"ז 1927
שנת עלייה: תשי"ב 1952
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: רופא
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה:
מקום קבורה:
זוסמן עזרא
 
זוסמן (גליק) לאה
 
    שבלת (זוסמן) אורנה   שבלת (שיבולת) שלמה    
ילדי האישיות המוצגת:   שבלת טלי    שבלת דנה    שבלת עומר    שבלת אסף    שבלת אריאל
ספרו של שלמה שבלת

פרופ' שלמה שבלת (סחיווסחורדר בשמו ההולנדי) נולד באי יאווה (כיום אינדונזיה), במושבה ההולנדית, להוריו ההולנדים-יהודים. אביו, קצין רפואה בצבא ההולנדי, היגר עם רעייתו למושבות הודו המזרחית ההולנדית ושם מצא את מותו. האם וילדיה שהו בתקופת מלחמת העולם השנייה, במשך 4 שנים, במחנה עבודת כפייה יפני בסומטרה (1945-1942) שם כנער צעיר, התגנב לא אחת לצוד ביערות כדי להביא אוכל לאמו ולאחיו. בשובם להולנד, החל בלימודי רפואה שאותם השלים אחרי עלייתו ארצה (1952).בארץ, בהיותו באולפן ללימוד העברית, שינה את שם משפחתו המסובך וכך הוא מסביר: "באחד השעורים באולפן קראנו את פרק י"ב בספר שופטים שבו מסופר על בני אפרים שלא ידעו להגות כהלכה את המלה "שבלת" [...] נזכרתי ששם משפחתי ההולנדי שימש כסיסמה לזיהוי האויב הגרמני בהולנד והחלטתי לעבר את שמי מסחייווסחורדר לשבלת, בכתיב חסר בלא יוד ובלא וו, וממילא היו בשמי ההולנדי אותיות רבות מדי" (שלמה שבלת, רופא, הוצאת יהלום הוצאה לאור, עמ' 56).
עם תום לימודי הרפואה גויס לצה"ל והיה לרופא של גדוד 890 בחטיבת הצנחנים. משהוקמה יחידת 101 על ידי אריאל שרון (1953), היה לרופא היחידה. השתתף כרופא היחידה בפעולות התגמול, במבצע "קדש" ועוד. השתחרר משירות קבע ממושך בדרגת סגן אלוף.
עבד בבית החולים תל השומר, השתלם בנושאים צבאיים ורפואיים וביצע מחקרים בגרמניה ובארה"ב. בבית החולים איכילוב עבד כמנהל מחלקה וכמומחה לרפואה פנימית וגסטרואנטרולוגית ומנהל המכון למחלות דרכי העיכול והכבד ויחידת הכבד.
פרסם מחקרים מדעיים רבים בכתבי עת בינלאומיים. בשנת 2005 יצא לאור ספרו האוטוביוגרפי "רופא".