זוסמן אברהם
שנת לידה: תרכ"א 1861
מקום לידה: רוסיה, אודסה
שנת עלייה: תרפ"ד 1924
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: אגרונום
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ג 1943
השתייכות לקבוצות
לוין יהושע לייב
 
זוסמן אלכסנדר
 
זוסמן בתיה רבקה
    זוסמן (לוין) אלכסנדרה סאשה   זוסמן אברהם    
ילדי האישיות המוצגת:   זוסמן עזרא    בר דיין (זוסמן) דבורה
משפחת זוסמן על רקע ביתם בנחלת יהודה

אברהם זוסמן נולד באודסה, רוסיה. קיבל חינוך יהודי וכללי. למד במכון חקלאי באודסה ובמכון לחקלאות ויעור בפולאו. אגרונום במקצועו. הצטרף לתנועת ביל"ו אולם בחר להשאר ברוסיה ולחנך שם בחורים יהודים לחקלאות לקראת עלייתם לארץ, בהאמינו שהחינוך החקלאי ייצור טיפוס חדש של נוער.
בשנת התרמ"ה, 1885, ייסד על יד אודסה חווה חקלאית וניהל אותה במשך שבע שנים. בשנת התרנ"ח, 1898, בהיותו חבר בוועד האודיסאי ובשל מומחיותו בחקלאות, הגיע לארץ עם אחד העם, בשליחותם של חובבי ציון. המטרה: לחקור את מצב המושבות ואת האפשרות להקים מושב חקלאי שייקרא על שם יהודה לייב פינסקר וזאת בהאמינו שהתקווה לעתידו של עם ישראל נעוצה בהקמת יישובים חקלאיים בארץ.
בעריכתו של אברהם זוסמן, הוציא לאור הוועד האודיסאי ברוסיה ירחון לענייני חקלאות והתיישבות בארץ ישראל בשם "פלסטינה" רוב המדורים נכתבו על ידו ועסקו בהסברת ערך ההתיישבות היהודית בארץ ישראל ובהדרכה מעשית חקלאית.
בשנת התרפ"ד, 1924, עלה עם אשתו וילדיו לארץ. המשפחה התיישבה בנחלת יהודה כאן נטע במו ידיו פרדס וגפנים והגשים הלכה למעשה את תורתו החקלאית.
חיבר ספרי לימוד בחקלאות ועל אחד מהם, "ידיד החקלאות", זכה בפרס מטעם מיניסטריון ההשכלה הרוסי. פרסם מאמרים בנושאי חקלאות בכתב העת "השדה". כתב את הפרק "לתולדות המטעים בראשון לציון "בספר ראשון לציון התרמ"ב, התש"א" בעריכתו של ד. יודילוביץ, ועסק במחקרים חקלאיים עד יומו האחרון.