סגל מרדכי יואל
שנת לידה: תרל"ג 1873
שנת עלייה: תרנ"ב 1892
שנת הגעה למושבה: תרס"ו 1906
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשכ"ה 1965
לובמן יהודה לייב גדליה
 
לובמן שצרה
סגל יעקב יוסף
 
סגל עלקי
    סגל (לובמן) רבקה   סגל מרדכי יואל    
ילדי האישיות המוצגת:   בלקינד (סגל) חביבה    בלקינד (סגל) נחמה    סגל אלישבע    סגל יעקב    סגל יהודה    רוטנשטיין (סגל) יעל    אילון (סגל) אביגיל    סגל דניאל
יעקב יוסף סגל, אביו של מרדכי יואל סגל. יחד עלו לארץ בשנת התרנ"ב, 1892
מרדכי סגל ואחייניותיו מרים ונעמי לובמן
משפחת רבקה ומרדכי סגל
מרדכי סגל (משמאל) עם מנשה מאירוביץ (במרכז) וגיסו דב חביב לובמן (משמאל)
מרדכי ורבקה סגל ונכדיהם, שנות הארבעים (למאה ה-20)
משפחת סגל המורחבת

מרדכי יואל סגל נולד בעיירה פודיץ, פלך מוהילב, רוסיה. למד תורה מפי מלמדים ולימודים כלליים - עם מורים פרטיים. ניסה להתקבל לאוניברסיטה אולם נדחה בשל יהדותו. השתלם בהנהלת חשבונות.
בשנת התרנ"ב, 1892, משנבחר אביו יעקב יוסף סגל לנהל את המושבה העתידית חדרה, עלה מרדכי יחד אתו לארץ והתיישב בחדרה, שם היה לאיכר ועסק בכל ענפי המשק.
אחרי מות אביו מקדחת, עבר לפתח תקוה ועבד במשך שנה, מטעם הברון רוטשילד, כפועל בעבודות הנטיעה. בהמשך, עבר לזכרון יעקב ועסק בניהול החשבונות של נטיעת יערות האקליפטוסים בחדרה.
החל משנת התר"ס, 1900, היה פנקסן וקופאי של המרכז הארצישראלי של חברת יק"א ביפו.
בשנת התרס"ו, 1906, התיישב מרדכי סגל עם משפחתו בראשון לציון, כאן היה לפנקסן הראשי ביקב. בהמשך, הוא חבר בהנהלת הכורמים של יקבי ראשון לציון וזכרון יעקב.
בתקופת מלחמת העולם הראשונה, בהיעדרו של המנהל הראשי גלוסקין, כיהן כמנהל היקב (אחד משלושה מנהלים). התפקיד כלל גם טיפול בצרכים החיונייםשל הכורמים כמו רכישת מצרכי מזון וחלוקתם, פדיון בני הכורמים על ידי תשלום הכופר החוקי ("בדל") ושחרורם מחובת השירות הצבאי בצבא התורכי.
בזכות קשריו האישיים עם קציני הצבא התורכיים או הגרמניים, ובעזרת ארגזי העראק שהעניק להם, הצליח לשחרר אסירים ולמנוע השתלטות על מבנים ועוד.
יובל שנים כיהן מרדכי סגל בתפקידיו ביקב ופרש לגמלאות בגיל שמונים וחמש.
בנוסף לתפקידיו ביקב, כיהן כחבר ועדת הביקורת של בנק "הלואה וחסכון" במושבה ושל קופת גמילות חסדים שליד לשכת בני ברית".