גולינקין מרדכי
שנת לידה: תרל"ה 1875
שנת עלייה: תרפ"ג 1923
שנת הגעה למושבה: תשי"ב 1952
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: מוסיקאי
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשכ"ג 1963
השתייכות לקבוצות
 
תמונה חסרה
גולינקין מרדכי
 
גולינקין אלקה
    גולינקין (מארקובה) חנה ניוניה   גולינקין מרדכי    
בת זוג נוספת גולינקין (רפ) מרים        
ילדי האישיות המוצגת:   גולינקין אולגה    מינדלין (גולינקין) שרה
הפרסום על הביצוע הראשון של האופרה בניצוחו של מרדכי גולינקין, התרצ"ג, 1923
הפרסום על קונצרט המקהלה בניצוחו של מרדכי גולינקין
מספריו של מרדכי גולינקין
מספריו של מרדכי גולינקין
מספריו של מרדכי גולינקין

מרדכי גולינקין נולד במושבה החקלאית היהודית איזלוציסטאיה שבפלך חרסון, רוסיה, ונקרא על שם אביו שנפטר טרם הולדתו. למד ב"חדר". בשל כישוריו המוזיקליים נבחר, בהיותו בן עשר, לשמש כנער מקהלה עבור החזן פנחס מינקובסקי. בן 12 חיבר יצירה לארבעה קולות. למד בקונסרבטוריון הממלכתי בוורשה ובתום הלימודים היה למנצח על המקהלה של האופרה ברוסטוב וכן גם בערים נוספות. בהמשך, השתקע בסן פטרסבורג ושימש שם במשך 6 שנים כמנצח על האופרה של "בית העם".
בשנת התרע"ז, 1917, מששמע על הצהרת בלפור, החליט להקים בית אופרה עברי בארץ ישראל ובשנת התרפ"ג, 1923, עלה לארץ עם רעייתו (שחלתה ונפטרה בסוף אותה שנה), התיישב בתל אביב והקים את האופרה הארץ ישראלית שהתזמורת שלה התבססה על תלמידי בית הספר למוזיקה "שולמית". במשך 4 שנים עמד בראשות האופרה והעלה כ 18 הפקות. לצורך מימון פעילותה של האופרה הוקם ועד שעם חבריו נמנו חיים נחמן ביאליק ומאיר דיזינגוף אולם בשל הקשיים הכלכליים פחתו ההופעות, וזמרים רבים עזבו לארה"ב בעקבות מאורעות תרפ"ט. ההופעה האחרונה נערכה בשנת 1940 באולם קולנוע "מוגרבי" בתל אביב.
בשנת התש"ז, 1947, הוקמה האופרה מחדש על ידי אדיס דה פיליפ. מרדכי גולינקין כיהן כחבר ההנהלה וכמנצח. במהלך מלחמת השחרור, חודש לפני ההכרזה על הקמת המדינה, זכה גולינקין לנצח על הצגת הבכורה של האופרה "תאיס". בשנת 1953 זכה בפרס אנגל לשם כבוד ופרש לגמלאות.
בשנת 1952 החליט, כדבריו, "לעזוב את שאון העיר" והתיישב בראשון לציון (מתוך ריאיון שנערך בביתו, במלאות לו 85, על ידי ש. דרומי). ארבע שנים לאחר מכן זכה בתואר "אזרח כבוד של ראשון לציון".
ספריו: היכל האמנות; מהיכלי יפת לאהלי שם: זכרונות; ההיסטוריה של האופרה: יסודות, יוצרים ומבצעים יהודים, בעריכת אריה קוצר.