שליט"א (שליטא) ישראל
שנת לידה: תרס"ו 1906
שנת עלייה: תרצ"ו 1936
שנת הגעה למושבה: תרצ"ו 1936
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה: תש"ה 1945
שנת פטירה: תשמ"ב 1982
מקום קבורה: ישראל, חולון
השתייכות לקבוצות
קושלן יצחק
 
קושלן אסתר
שליט"א פנחס
 
שליט"א מינה
    שליט"א (שליטא) (קושלן) חיה   שליט"א (שליטא) ישראל    
ילדי האישיות המוצגת:   שליט"א זמיר    שליטא דוד    גולדשטיין צלילה    שליטא רחל
ישראל וחיה שליט"א בלובלין
ישראל וחיה שליט"א (מימין) נפרדים מאמו של ישראל (יושבת) וילדיה ביום העלייה לארץ
ישראל שליט"א (מימין), מנהל בית ספר "תרבות" בלובלין
המורה ישראל שליט"א (שלישי משמאל בשורת המורים היושבים), מחזור תש"א, 1941, בית הספר העממי בראשון לציון
זיכרון שכתב המורה שליט"א לתלמידתו בבית הספר העממי (חביב), התש"ג, 1943
מספרי ישראל שליטא
מספרי ישראל שליט"א
פרס אנגל מוענק לישראל שליט"א על ספריו בנושאי מוסיקה
 
ישראל שליט"א חלה בילדותו בדלקות קשות בריאות ובאוזניים. ריפא אותו במסירות לא אחר מאשר וטרינר הסוסים ביחידת תותחנים גרמנית שחנתה בעיירה.

בתקופת מלחמת העולם השנייה ביקש ישראל שליט"א להתנדב לצבא הבריטי (כמצוות המוסדות בארץ), אולם נדחה בשל מצב ריאותיו הלקוי. עם פרוץ מלחמת השחרור, גויס כמתנדב לצה"ל והוצב לשמור על עצירי האצ"ל באחד מבסיס הצבא. שבועיים מאוחר יותר, הגיע בן גוריון לבקר במחנה וראה את ה"שומר" שקוע במשחק עם העצירים. "תשלחו אותו הביתה " ציווה בן גוריון וכך באה לסופה הקריירה הצבאית הקצרה של המורה ישראל שליט"א.
 
 

ישראל שליט"א נולד בדומברוביצה, מחוז סרנה, אוקראינה. שם המשפחה הקורי "שפירא" הוחלף ל"שליט"א" בעקבות עלילת דם על משפחת סבא רבא שלו וכדי להינתק מהפרשה הקשה. כאביו החזן, גילה הילד ישראל חוש מוסיקלי והיה שר בקול סופרן צלול במקהלתו של האב בבית הכנסת. כנער צעיר ובשל מחלתו של האב, סייע לכלכלת הבית על ידי מתן שיעורים פרטיים. למד בבית הספר התיכון בעירו ובסמינר למורים בווילנה ואף התקבל- באופן נדיר- לאקדמיה הפולנית למוסיקה שבה למד מוסיקולוגיה וניצוח. בעבודת הגמר חקר את המזמורים הדתיים הנוצריים כשהוא יושב בכנסיות ורושם את התווים של מזמורי המיסה.
בשנת התרצ"ב, 1932, הגיע יחד עם חיה חברתו, ללובלין שם לימדו בבית הספר "תרבות" ושם גם נישאו. בהמשך ניהל את בית הספר.
ארבע שנים מאוחר יותר, (התרצ"ו, 1936), כמורים נדרשים לבית הספר בראשון לציון, הצליחו ישראל וחיה שליט"א לקבל "סרטיפיקט" (אישור עלייה לארץ) והגיעו לראשון לציון. ישראל השתלם כמורה למלאכה ולחקלאות, מקצועות שאותם לימד בבית הספר ובנוסף, הקים מקהלת תלמידים וניצח עליה. לקח חלק פעיל בוועדת התרבות במושבה וה"הגנה".
בשנת התש"ה, 1945, עזבה המשפחה לעין חרוד ומשם לתל-יוסף.
בנוסף להוראה, עסק כאן בכתיבת אינציקלופדיה למוסיקה וספר על מוסיקה יהודית שעליו קבל את פרס אנגל. בנימוקי השופטים להענקת הפרס נכתב: "הספר "המוסיקה היהודית ויוצריה" מאת ישראל שליטא [...] הוא תוספת רבת-משקל לספרות המצומצמת על מחקרה ותולדותיה של המוסיקה היהודית [...] ספר זה, בצירוף שני ספריו הקודמים של מר שליטא - האנציקלופדיה למוסיקה בשני חלקיה: "ספר האישים" ו"ספר המונחים" [...] מצטרפים יחד למפעל מקיף, המעשיר את הספרות הפדגוגית והשמושית שלנו בתורת המוסיקה [...].".
בהמשך, עברה המשפחה להתגורר בתל אביב וישראל שליט"א היה למפקח עד צאתו לגמלאות.
במלאות לראשון לציון מאה שנים (1982), הוזמנו חיה וישראל שליט"א כאזרחי כבוד לחגיגה וכאן מצא את מותו הפתאומי.