גילברט (ברנשטיין) ארתור
שנת לידה: תרע"ג 1913
מקום לידה: אנגליה, לונדון
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשס"א 2001
מקום קבורה: ארה"ב
 
תמונה חסרה
ברנשטיין אליעזר
 
ברנשטיין (פלדמן) בילה בלומה
    גילברט מרגורי   גילברט (ברנשטיין) ארתור    
בת זוג נוספת גילברט רוזלינד        
ילדי האישיות המוצגת:   גילברט קולין    גילברט ג'ונתן
סר ארתור גילברט בחדר עבודתו ליד דמותו המפוסלת

סר ארתור גילברט נולד בלונדון להוריו בלה ואליעזר ברנשטיין. גדל בשכונת גולדרס גרין, בצפון לונדון, שבה הייתה אוכלוסייה יהודית מרובה. בן ארבע נשלח על ידי הוריו לפנימייה ובהמשך למד בבית ספר לבנים. (בשנת 1925, בהיות בן 12, הגיע עם הוריו לחנוכת האוניברסיטה העברית על הר הצופים בירושלים).
משנישא בשנת 1934 לרוזלינד גילברט, מעצבת אופנה, אימץ לעצמו את שם משפחתה. השניים הקימו עסק של שמלות ערב ובו הייתה רוזלינד המעצבת ואילו ארתור שימש בעת ובעונה אחת כשליח, איש מכירות ומנהל פנקסים. העסק שגשג ובתוך חמש-עשרה שנים, בגיל צעיר, צברו בני הזוג הון רב.
בשנת 1949 עברה משפחת גילברט ללוס אנג'לס, קליפורניה, ארצות הברית.
ארתור גילברט, שלעשיית כסף לשם כסף לא הייתה משמעות בעיניו, פנה אל האספנות ואל הנדבנות. הוא החל להעניק כספים לגופים ציבוריים שונים בארצות-הברית ובישראל, הקים את מרכז המוזיקה בלוס אנג'לס, נעשה אפוטרופוס של המוזיאון לאמנות שם, כיהן כיושב-ראש הקרן של הטכניון האמריקאי וכנאמן כבוד של הקולג' העולמי לתלמידים מחוננים Armand Hammer United World College of the American West . בנוסף בנו גילברט ורעייתו מעונות לסטודנטים לזכר הספורטאים הישראליים שנרצחו באולימפיאדה במינכן בשנת 1972.
בשנותיו המאוחרות היה סר גילברט מעורב בהקמת בניין באוניברסיטה העברית בירושלים עבור תלמידי חו"ל.
גולת הכותרת של פעילותו הפילנטרופית הייתה הענקת אוסף חפצי הזהב והכסף שלו, שהוערך ביותר ממאתיים מיליון דולר, כמתנת המילניום לבריטניה.
אוסף זה, של האמנות הדקורטיבית, נחשב לגדול ביותר בעולם. הוא מוצג כתצוגת קבע ב"סומסרט האוז" - בניין שנבנה במאה השמונה-עשרה, בלב לונדון, ואשר פיתוחו המואץ והפיכתו לקומפלקס תרבותי יוצא דופן נעשה הודות לקבלת אוסף גילברט. מציינים שזו אחת המתנות החשובות ביותר שהוענקו לאומה הבריטית (השמועה אומרת שהאוסף הוצע למדינת ישראל אולם ההצעה נדחתה).
לדרישתו של סיר גילברט, הועבר משרדו שבבוורלי הילס בשלמותו אל מקום התצוגה בסומסרט האוז. המשרד מעוצב בסגנון לואי ה-XIV ומוצבת בו דמותו עשויה שעווה כשהוא לבוש בגדי טניס. באגף החינוכי של התצוגה, בצד סקירת פעולותיו הנדבניות של סיר גילברט, מופיע גם סיפור התיישבותם של הוריו במושבה ראשון לציון בשנות השלושים של המאה העשרים וכן צילום הפרדס הגדול שנטע אביו שם.
בחודש מאי 1999 הועבר אוסף גילברט מהמוזיאון לאמנות בלוס אנג'לס אל מקום הקבע שלו בסומסרט האוז, לונדון. באוסף מאות רבות של חפצי כסף וזהב, קופסאות זהב לטבק הרחה, מיקרו מוזיאקות ומיניאטורות של דיוקנים - כל אלה מהמאות החמש-עשרה עד התשע-עשרה. עם הענקת האוסף לבריטניה, קיבל ארתור גילברט, בחודש אוקטובר 1999, את התואר האבירי "SIR" מידי מלכת אנגליה.
תרומה נדיבה גם תרם סר גילברט למוזאון ראשון לציון ובזכות תרומה זו הקים המוזאון את אלבום המשפחות הדיגיטלי המוקדש להוריו אליעזר ובלה ברנשטיין.